Balkondan Düştü, ‘Oturursa Şükredin’ Dediler… Kendine İnanıp İmkansızı Başardı!

Hatay’da dünyaya gelen ve 5 kişilik bir ailenin en küçük çocuğu olan Melike Özkorkmaz, 25 Mayıs 2020 tarihinde balkonda dengesini kaybederek 3’üncü kattan düştü. Beyin ameliyatı ve omurilik ameliyatı olan Melike, ameliyat sonrası uyandığında saçlarının olmadığını ve vücudunu hareket ettiremediğini fark etti. Doktorlar, Melike için “Yüzde 99 yürüyemez, ancak oturur pozisyona gelebilirse şükredin” diyorlardı. 23 yaşındaki genç kadın, aradan geçen zamanda içindeki umutla imkânsızı başardı ve sağlığına kavuştu. Önce oturmaya sonra da adım atmaya başlayan genç kadın, azmiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

‘YIKILDIM’

25 Mayıs 2020 tarihinde birçok kişi pandemi yüzünden telaşlıydı. Bu tarih Melike Özkorkmaz için ise hayatının dönüm noktasıydı. Yaşadığı talihsiz kaza nedeniyle ölümden döndü. Gözlerini açtığında doktorundan omuriliğinin kırıldığını ve ömür boyu felç kalacağını öğrendi. Doktorların kendisine söyledikleri karşısında büyük bir şok yaşayan genç kadın, o an hissettiklerini şöyle aktardı: “O an yıkıldım, ömrümün bittiğini hissettim. O şekilde yaşamanın ölümden farksız olduğunu düşündüm. Fakat yanılmışım. Yeni bir hayata başlamak üzereydim.”

Henüz 19 yaşında genç bir kadındı. Yaşadığı rahatsızlığı hiçbir zaman kabullenmedi. Bazen umutsuzluğa kapılıp negatif düşüncelere daldığı oluyordu ama sonunda her ne olursa olsun savaşması gerektiğini biliyordu. Ömrünü yatağa ve tekerlekli sandalyeye bağlı kalarak geçirmek istemedi. Hep bir umudu vardı. Yeniden hayata sımsıkı sarılarak ayağa kalkabileceğine hep inandı. “İnsan en zor zamanlarında yanında olmasını istediği sevdiklerini arar” diyen Özkorkmaz, “Bu süreçte bana güç veren tek şey ailem ve arkadaşlarım oldu. Hep yanımdaydılar. Verdiğim mücadele boyunca hep destek oldular. Her daim yanımda olduklarını bana hissettirdikleri için onlara minnettarım. Sevgi iyileştirir ve ben buna hep inanırım” dedi.

‘HİÇBİR ZAFERE ÇİÇEKLİ YOLDAN GİDİLMEZ’

Milliyet’ten Gonca Kocabaş’ın haberine göre üç yıl önce ona söylenenlere değil kendine inanmayı seçti Melike. Bu üç yılın sonunda hâlâ başkalarına değil kendine inanıyor ve kafaya koyduğu şeyi başaracağını çok iyi biliyor. Çok yol kat etti, güzel gelişmeler yaşadı ve tüm bunlar motivasyonunu artırdı. Üstelik çok daha iyi yerlere geleceğini de gayet iyi biliyor.

Bu hayat Melike’ye belki de en çok gülümsemek için bir sebep aramamayı öğretti. Yeri geldi ağladı, yeri geldi yoruldu ama hep gülümsedi. Yaşadığı zorlukların onu yıpratmasına izin vermedi.

ÖNCE OTURMAYA SONRA ADIM ATMAYA BAŞLADI

Hayatın içinde nefes aldıkça hep bir umut olduğunu dile getiren Melike Özkorkmaz, “Her ne yaşamış olursak olalım hayat devam ediyor ve etmekte. Hayat mucizelerle dolu ve ben inandığım bu yolda hiç pes etmeyeceğime söz verdim. Benim gibi hastalıklarıyla savaşan insanlara umut olarak hayata bağlandım. En büyük motivasyon kaynağım ailem, arkadaşlarım ve sosyal medyada beni destekleyen sevgili dostlarım. Her daim yanımda olduklarını bana hissettiriyorlar” dedi.

Kazadan sonra hiç ara vermeden tedavisine devam eden Özkorkmaz, sözlerine “Bu süreç benim için pek kolay olmadı ama hedefim belliydi ve tamamen hedefime odaklandım. Adım adım ilerledim. İlk oturmaya başladım sonra zamanla ayağa kalktım ve adım atmaya başladım. Her geçen gün daha iyiye gidiyor tedavi sürecim. Kendimdeki gelişmeleri gördükçe daha çok azmediyordum. Yapabildiğimi fark ettiğim ve kendi ayaklarımın üzerinde dimdik durabildiğim her an yüzümde oluşan tebessümü tarif edemem” diye devam etti.

‘BU BENİM HİKÂYEM’

Kendisiyle aynı durumda olan insanlara, “Bir insanın öğrenmesi gereken en zor ders, herkesin aslında hikâyesindeki ana karakter olmadığıdır. Sen kendi hikâyenin kahramanısın. Hayal edin, azmedin ve bu savaşı kazanan hastalık değil siz olun. Her şeye rağmen hayat devam ediyor, bunu sakın unutmayın ve gülümsemeyi yüzünüzden hiç eksik etmeyin” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x