Taliban, ülke genelinde kamera ağı kuruyor: ‘Türkiye planı da masada’

Afganistan yönetimini ikinci kez ele geçiren Taliban’ın ülke çapında büyük ölçekli bir kamera izleme ağı oluşturduğu, söz konusu planın ABD güçleri ülkeden çekilmeden önce hazırlanan bir planın yeniden değerlendirilmesini içerebileceği açıklandı.

Reuters’a konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Mateen Qani, başkent Kabil’deki binlerce güvenlik kamerasına ek yapmak istediklerini belirterek, “Halihazırda iki Kabil güvenlik haritası üzerinde çalışıyoruz” dedi. Sözcü, bunlarda ikincisinin Türkiye tarafından yapıldığını söyledi. Qani, ülkede güvenliği yeniden sağlama ve pek çok saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD’le mücadele etme çabaları kapsamında olası bir işbirliği konusunda Çin merkezli Huawei şirketiyle de görüşmeler yapıldığını bildirdi.

‘HALİHAZIRDA ABD VE TÜRKİYE YAPIMI İKİ HARİTAMIZ VAR’

Kurulması planlanan kamera ağı hakkında bilgi veren Taliban’ın İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, kamera ağının Kabil ve diğer kentlerdeki ‘önemli noktalara’ odaklanacağını söyledi.

Söz konusu planın tamamıyla hayata geçirilebilmesi için 4 yıla ihtiyaç olduğunu kaydeden Qani, “Mevcut durumda Kabil güvenlik haritası üzerinde çalışıyoruz; güvenlik uzmanları tarafından yürütülen bu çalışma çok zaman alıyor. Halihazırda iki haritamız var; bunlardan biri önceki hükümet için ABD’nin yaptığı harita. İkincisi ise Türkiye tarafından (yapılan harita)” dedi. Sözcü, Türkiye’nin planının ne zaman yapıldığı hakkında bilgi vermedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Washington’un ‘Taliban’la ortaklık etmediğini’ ve ‘Taliban’a teröristlere güvenli bir liman sağlanmadığından emin olmanın onların sorumluluğu olduğunu net bir şekilde bildirdiklerini’ söyledi. Türkiye hükümeti yetkilisi ise konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

ÇİN: HABERİMİZ YOK

Sözcü Qani, Taliban’ın ağustos ayında Huawei ile olası bir kamera ağı ile ilgili ‘basit bir konuşma’ yaptığını ancak herhangi bir sözleşme ya da kesin plana imza atılmadığını da söyledi. Bloomberg, ağustos ayında konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye dayandırarak verdiği haberinde, Huawei’nin gözetim sistemi kurulmasını öngören bir sözleşme konusunda Taliban’la ‘sözlü anlaşmaya’ vardığını yazmıştı. Huawei, eylül ayında Reuters’a yaptığı açıklamada görüşme sırasında ‘herhangi bir planın ele alınmadığını’ belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de konuya ilişkin açıklamasında ‘spesifik görüşmelerden haberdar olmadığını’ kaydederek, “Çin her zaman Afganistan’da barış ve yeniden inşa sürecini ve Çinli işletmelerin ilgili pratik işbirliği yapmasını desteklemiştir” diye konuştu.

62 BİNİN ÜZERİNDE GÜVENLİK KAMERASI VAR

Taliban’a göre, Afganistan’ın başkenti Kabil’de ve diğer kentlerde halihazırda merkezi bir kontrol odasından takip edilen 62 binin üzerinde güvenlik kamerası bulunuyor. Deniz Analizleri Merkezi’nden Afganistan uzmanı Jonathan Schroden, söz konusu sistemin güncellenip geliştirilmesinin IŞİD gibi örgütlerle mücadele konusunda ‘kullanışlı’ olabileceğini ifade ederken hak savunucuları ve muhalifler bu sistemin sivil toplum üyelerini ve protestocuları hedef alabileceği konusunda endişeli. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x