Prens William’ın Earthshot Prize’ı

Buckingham Sarayı’nda Prens William’ın Earthshot Prize adlı ödülüyle ilgili bilgilendirme toplantısına katıldım.

Earthshot Prize, dünyanın en büyük çevresel zorluklarına yönelik yenilikçi çözümleri aramak amacıyla 2020 yılında Prens William tarafından başlatıldı.

Başkan John F. Kennedy’nin 1962’de bir insanı aya indirmeyi amaçlayan “Moonshot” mücadelesinden ilham alıyor.

“Değişim henüz ihtiyacımız olan ölçekte gerçekleşmiyor. İklim kaygısı yüksek ve siyasi müdahaleler yavaş gerçekleşiyor. Bütün zorluklara rağmen iyimseriz. Gezegenimizi onaracak ve yenileyecek çevresel yenilikleri hızlandırmak için gereken iyimserliği serbest bırakmak istiyoruz.” diye özetliyorlar ödülün çıkış noktasını. Dünyaya meydan okumamız, önde gelen çevre uzmanlarıyla geliştirilen 2030 için basit ama iddialı hedefler olan beş bölümden oluşuyor.

Doğayı Koruyun ve Onarın; Havamızı Temizleyin; Okyanusları canlandırın; Atıksız Bir Dünya İnşa Edin ve İklimimizi Düzeltin.

Kritik on yıl boyunca her yıl, dünyaya, çevreye yardımcı olma şansı en yüksek olan beş kazanan projelere çözümlerini ölçeklendirmeleri için 1 milyon £ ödül verilecek ve 15 finalistin tamamı küresel ortaklar ittifakından destek alacak.

Prens William, Earthshot Prize haftası için 5 Kasım’da Singapur’a gidiyor.

Ödül gecesinde yeşil halıda dünyaca ünlü yıldızlar da olacak.

Prens William’ın Singapur ziyareti, Earthshot ile aynı zamanda nesli tükenmekte olan türlerin ticaretini engellemeyi amaçlayan United for Wildlife kampanyasını da tanıtacak.

Buckingham Sarayı’ndaki toplantıda yapılan açıklamada, “Prens William, Earthshot kazananları etrafında ivme oluşturmak ve karşı karşıya olduğumuz çevresel zorlukların çözümlerini küresel haritaya koymak için Güneydoğu Asya’da bulunma fırsatını iyi değerlendirmek istiyor.” dediler. Yapımcılığını Sir David Attenborough sunduğu belgeselleri de yapan Silverback’in üstlendiği tören tüm dünyada yayınlanacak.

Bu yılın 15 finalisti, 1100 aday arasından seçildi.

Earthshot’ın genel müdürü Hannah Jones şunları söyledi: “Singapurlular kıyı şehirlerini yükselen denizlerden korumak için çözümler araştırıyor, ısınan bir gezegende vatandaşlarını soğutmanın yeni yollarını arıyor ve kendilerini küresel bir karbon pazarı merkezi olarak konumlandırıyorlar.”

İş birliği ve ölçek büyütme desteğinin faydalarından yararlananlar arasında geçen yılın kazananlarından Notpla da var. Deniz yosunu kullanarak biyolojik olarak parçalanabilen ve plastik olmayan fast food ambalajları yapıyor.

Earthshot Prize’ı ve dünyaya katkı sağlamayı Prens William çok önemsiyor. Eylül’de Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde de ödülü anlatan Prens William’ın önsözünü yazdığı yeni bir kitap da duyurulmuştu.

“Gezegenimiz sahip olduğumuz tek ev ve onu korumak istiyorsak büyük düşünmeli ve daha büyük hayaller kurmalıyız” diyor Prens William.

Haksız mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x